Az utazáshoz való öltözet

Egyiptomi utazásra nem indulhatunk el megfelelő öltözet nélkül. Ha Egyiptomba utazunk, feltétlenül könnyű ruhát, kényelmes cipőt vigyünk magunkkal, és ne feledkezzünk meg a kalap és napszemüvegről sem.

Fontos tudnunk, hogy Egyiptomban a víz a legdrágább kincs, valóban a „Nílus ajándéka”, ahogy a hagyomány tartja. De Egyiptomban a csapvíz nem iható! Egyiptomban feltétlenül csak palackozott vizet szabad innunk! Egyiptomban a gyümölcsöt sem szabad csapvízzel mosnunk!

Az egyiptomi turistairodák figyelmeztetése arra is kiterjed, hogy az ékszereinket, iratainkat, pénzünket s bármiféle értékeinket tartsuk feltétlenül a szállodában bérelhető széfben. Persze, a gyakorlott turista alighanem már megtalálta módját, miként hordja magánál az útlevelét és némi készpénzt, s egyiptomi bolyongásai idején nem hivalkodik családi ékszereivel. Ha egyiptomi utazása alatt mégis ragaszkodna ahhoz, hogy értékeit magával hordja, s véletlenül elvesztene valamit, vagy netán kirabolnák, igencsak kellemetlen kalandba keveredne.

Azt is tudnunk kell, hogy az egyiptomi tengerparton általában közstrandok vannak. Az egyiptomi közstrandokra bárki letelepedhet, tehát Egyiptom strandjain számítanunk kell a helyiek más szokásaira, más viselkedési módjára is.
Egyiptom strandjain a strandkellékek helyben bérelhetők, de ha már döntöttünk, melyik turistairodára hagyatkozunk, a szállodák strandhoz való távolságot akár már otthon is kiválaszthatjuk: az egyiptomi reklámfüzetekben általában fel van tűntetve, hogy Egyiptom partjain melyik szálloda milyen távolságra van a strandtól.

Napszemüveg és kalap nélkül Egyiptomban ne induljunk útnak. Bárhová mennénk strandolni, Egyiptomban feltétlenül óvakodnunk kell a forró napsugártól, a hirtelen leégéstől. És ez érvényes akkor is, ha az egyiptomi piramisokhoz vagy bármelyik ásatási területre kirándulnánk. Ilyenkor a napszemüveg és kalap mellett hasznos a hosszú ujjú viselet, mely befedi a nyakat is. Egyiptomban fejünket mindig védje a kalap, szemünket pedig kíméljük az erős fénytől jó minőségű napszemüveggel.

Egyiptom, e déli vidék egzotikumához persze a szúnyogok is hozzátartoznak, ezért célszerű, ha egyiptomi utazásunk előtt jó előre bebiztosítjuk magunknak a szúnyogcsípés elleni különböző krémeket, füstölőket, szúnyogűzőket.

Önvédelem Egyiptomban a zaklatás ellen. Lehet, európai utas számára furcsán hangzik, de Egyiptomban nem ritka a szexuális zaklatás. A zaklatás lehet egyszerűen csak füttyentés, ha elhalad egy hölgy, de akár pimasz tapogatás is, ami igen kellemetlen egy nőnek. Ez a helyzet részben az egyiptomiaknak a nyugati világ nőiről alkotott véleményének, a férfiak körében kialakult előítéleteiknek is köszönhető.
A zaklatást elkerülendő, Egyiptomban tanácsos bő, hosszú ruhát viselni, ami befedi a hölgyek lábát, a vállát és a nyakát is. Egy hangos figyelmeztetés pedig remélhetőleg megszégyeníti a tolakodó zaklatót.
A zaklatás ellen a turistakalauzok még azt is tanácsosnak tartják, hogy a nem férjezett nők, Egyiptomban viseljenek ideiglenesen egy hamis jegygyűrűt, ami némileg biztonságba helyezi őket az esetleges hódolók zaklatása elől. Egyiptomban az ilyenfajta zaklatások persze általában Kairó központjában vagy a közstrandokon fordulnak elő, és nem a Vörös-tenger elegáns üdülőiben.
Persze, illő küllemmel és megfelelő modorral a hölgyek elkerülhetik a zaklatást, mégis jó, ha Egyiptomba utazva tudomást veszünk a szexuális zaklatás lehetőségéről.